7 цікавих фактів про Григорія Сковороду

  • 61

 

Григорій Сковорода / Колаж Освіта 247 цікавих фактів про Григорія Сковороду 

300 років тому 3 грудня народився відомий український педагог та філософ Григорій Сковорода. У шкільних підручниках його часто зображають відлюдником та моралістом. А якби Сковорода жив зараз, то він міг би бути сучасним блогером, приватним репетитором та коучем-фрілансером.

Сковорода — учень-індиго

Відомо, що Григорій Сковорода народився в козацькій родині, де дбали про освіту дітей: його старший брат Степан навчався в Польщі, а Григорій вже з 7 років пішов здобувати освіту в початкову дяківську школу.

Сьогодні таку дитину назвали б "індиго", адже, окрім шкільної науки, малий Григорій мав багато гуртків, зокрема навчався музичної грамоти та гри на інструментах, був солістом у церковному хорі.

А у 16 років Григорій вступив до Києво-Могилянської академії, де опанував 5 іноземних мов.

Сковорода — студент-хіпстер

У Києво-Могилянській академії Григорій Сковорода навчався з перервами близько 10 років. Проте так і не отримав диплом про вищу освіту. А все через те, що він найбільше цінував власну свободу і брав участь у багатьох проєктах.

Сковорода — вчитель-змінотворець

Свою кар’єру педагога Сковорода розпочав у колегіумі в Переяславі, де він викладав поетику. Але поет робив це за власною програмою, нехтуючи усталеними методами, тож невдовзі його звільнили.

Так, в середині 18 століття Сковорода застосовував принцип "вербальних оцінок" – ставив учням не бали, а писав короткий фідбек на завдання учнів. Попри відверті коментарі Сковороди, студенти його дуже любили та поважали.

Сковорода — новатор профорієнтації

Григорій Сковорода найбільше відомий своєю філософією "сродної праці". Але в ті часи ця ідея була бунтівна і новаторська, адже батьки завжди вважають, що знають краще за дітей, який фах престижний і успішний.

Сковорода – чайлдфрі

Григорій Сковорода свідомо не пов’язував себе шлюбом та родинними обов’язками. Кажуть, що він навіть коли втік з-під вінця в день свого одруження. Але ми не знаємо, чи це правда.

Сковорода — сучасний коуч

Григорій Сковорода мав багато конфліктів із представниками влади й тодішніми управлінцями. Тому він вирішив навчати свого найкращого учня Михайла Ковалинського дистанційно.

Сковорода писав йому листи, у яких давав настанови та мотивував Михайла в дусі сучасних коучів — підбадьорював, пише, що вірить у сили і талант свого учня: "Вправи через помилки ведуть нас до витонченості письма".

Сковорода — мандрівний блогер

У мандрах Григорій Сковорода провів понад 20 років: він зупинявся у своїх знайомих та учнів, спав по 4 години на добу, грав на сопілці та багато писав, хоча за життя не видав жодної книжки. Тож, можна сказати, що він досяг вершини майндфулнесу – вмів насолоджуватися кожною миттю життя.

Фото без опису