Психічне здоров’я - це важливо для кожного

  • 128

 Психологічне здоровя людини – це стан душевного благополуччя, адекватне ставлення до навколишнього світу, відсутність хворобливих психічних явищ (фобій, неврозів).

Американський психолог А.Маслоу вважає, що психічно здорова людина – це , насамперед, людина щаслива, яка живе у гармонії із собою та соціумом.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, від психічних розладів страждають майже 1 мільярд людей у світі, щороку 3 мільйони людей вмирають через зловживання алкоголем, кожні 40 секунд одна людина у світі закінчує своє життя самогубством.

З 870 мільйонів людей, що проживають в Європі 100 мільйонів чоловік знаходяться у стані тривоги та депресії; 21 мільйон страждають від розладів, пов'язаних з вживанням алкоголю; 7 мільйонів страждають на хворобу Альцгеймера та інші види деменції; 4 мільйони хворі на шизофренію; 4 мільйони мають біполярні афективні розлади; 4 мільйонам притаманні панічні розлади.

На долю психоневрологічних розладів припадає більше 40% всіх хронічних захворювань. На психічне здоров’я впливає спадковість, інформаційні та емоційні перевантаження, політичні та економічні катаклізми в країні, складнощі в особистому житті, конфліктні ситуації на роботі, побутові проблеми, нездоровий спосіб життя.

Психічні і неврологічні розлади, а також розлади, пов'язані з вживанням наркотиків, алкоголю і інших речовин, поширені у всіх регіонах світу. Важливо розпізнати перші ознаки розвитку психічних порушень у себе, своїх близьких або колег. До сигналів, які потребують уваги, відносяться: тривале порушення сну, істотне зниження настрою, стійкі нав’язливі думки, втрата інтересу та задоволення від справ і дозвілля. Внаслідок вищеозначених порушень виникають соматичні захворювання.

Профілактика  психічних захворювань починається зі знання і розуміння перших ознак і симптомів. Батьки і вчителі  повинні та можуть сприяти формуванню у дітей та підлітків життєвих навичок, необхідних для подолання повсякденних труднощів удома і в школі.

5 корисних звичок, для здорової психіки та поліпшення психічного здоров’я:

-  здоровий сон, режим дня та відпочинку;
- відмова від шкідливих звичок: паління, зловживання алкоголем, наркотиками, тривалого довгочасного користування соціальними мережами;
- фізична активність та активність протягом дня;
- збалансоване харчування;

- піклуватися про себе та не ігнорувати причини поганого самопочуття та стресу.

Щоб подбати про своє психічне здоров’я варто: знайти хобі та розвивати його; організувати час та простір для якісного сну; бути активним (багато ходити, займатися спортом тощо); спілкуватися з цікавими людьми; медитувати.

У разі виявлення в себе ознак погіршення психічного здоров’я рекомендовано звернутися за професійною допомогою до психолога, психотерапевта чи психіатра.

Як казав В.О. Сухомлинський: «Психологічне здоровя – це повнота духовного життя, радість, ясний розум. Твоє здоровя у твоїх руках…».

 

 

Добропільська філія

ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ»


Фото без опису