Гострики – загроза здоров’ю

  • 321

З давніх-давен люди знали про глисти, що живуть в організмі, шкодять здоров’ю, порушують працездатність, не рідко породжують у хворого страх та емоційну пригніченість.

Відомо близько 270 видів цих паразитарних черв’яків. В Україні реєструється більш 22 видів гельмінтів. Глисти можуть паразитувати в різних органах і тканинах: у кишківнику, печінці, легенях, мозку, кровоносних судинах.

Збудником ентеробіозу є гострики – це малесенькі глисти розміром 1 – 1,5 см., що живуть у кишківнику, викликаючи там запальні процеси, які спричиняють порушення діяльності всього організму

Аналізуючи рівень ураженості ентеробіозом населення нашого регіону за 3 останні роки слід відмітити зниження захворюваності. Так, у 2019 році було зареєстровано усього 71 випадок ентеробіозу з них у дітей від 0-17 років - 66 випадків; у 2020 році зареєстровано  29 випадків з них у дітей -26; у 2021 році зареєстровано 25 випадків з них у дітей - 22. Проте, таке благополуччя оманливе, тому що щорічне обстеження дітей дошкільного віку та учнів 1-4 класів на ураженість гельмінтозами стало необов’язковим, тому хворі на ентеробіоз виявляються в основному при госпіталізації в лікувальні заклади.   .

 Головним симптомом ентеробіозу є нестерпне свербіння шкіри, яке виникає під час виповзання самки для відкладання яєць   ввечері або вночі. Свербіж може бути постійним, при інтенсивній інвазії веде до безсоння, зниження пам’яті, працездатності, у школярів до зниження успішності, можливі головні болі, слабкість, діти стають вередливими, не рідко відмічається зниження апетиту.

Коли хворий на ентеробіоз розчісує сверблячі місця, яйця гостриків потрапляють під нігті чи прилипають до пальців. Якщо така людина не охайна, то вона розсіює яйця гостриків на всі оточуючі предмети, а звідси вже заражаються здорові люди. Хворий також може постійно заражати себе сам заносячи яйця в рот руками, тому в приміщення де є хворий на ентеробіоз яйця гостриків можна виявити майже скрізь: на посуді, іграшках, дверях, доріжках, меблях, в ліжку, вони можуть навіть носитись з пилом у повітрі. При недотримані санітарно-гігієнічного режиму в школах, дитячих садках, вдома яйця гостриків можуть знаходитись на оточуючих предметах 15 – 35 діб, створюючи умови для зараження як дітей так і дорослих.

Основні поради щодо профілактики ентеробіозу :

1. Спочатку потрібно всім членам сім’ї при виявлення гостриків у одного з них, перевіритись у лабораторії на ентеробіоз, щоб виявити всіх хворих і оздоровлення проводити всім одночасно.

2. Починається оздоровлення з генерального прибирання, обов’язково вологим способом. Килими, доріжки, постіль потрібно вибити чи обробити пилососом, а потім кілька годин потримати на сонці чи прасувати через марлю.

3. Після прибирання житла обов’язково всім членам сім’ї викупатись, змінити натільну і постільну білизну, коротко постригти нігті.

4. У кожного члена сім’ї повинен бути окремий рушник.

5. Обов’язково мити руки з милом перед їдою, після відвідування вбиральні.

6. Попереджайте у дітей звичку брати в рот пальці, олівці, ручки, гризти нігті.      

7. Посуд, дверні ручки, стільчики, горщики, дитячі іграшки мити миючими засобами, давати дитині тільки ті іграшки, що добре миються, які можна обдавати кип’ятком.

8. Щодня вранці треба знімати трусики, постільну білизну, обдавати їх крутим окропом (при цьому гострики та їх яйця, які знаходяться на білизні, будуть знищені), митися й одягати чисту білизну.

Велике значення має своєчасне виявлення захворілих на ентеробіоз, лікування  та проведення профілактичної дегільментизації в вогнищах.

 Дотримуйтесь   гігієнічних правил, які усунуть можливість самозараження і зараження осіб навколо.  

 

Завідувач  відділення епідеміологічного

нагляду (спостереження) та профілактики

інфекційних захворювань Добропільської

філії ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ»                                 Людмила СЕВАСТЬЯНОВА

 

Фото без опису