Добровільна участь в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування

  • 210

Добровільна участь в системі загальнообов’язкового державного  пенсійного страхування надає  можливість забезпечити страховий стаж і створити умови для збільшення розміру майбутньої пенсії громадян. Якщо для призначення пенсії страхового стажу не вистачає, то законодавством дозволяється брати добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Законом України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного  внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі Закон № 2464) визначена можливість добровільної участі в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування для тих, хто не зміг працевлаштуватися офіційно, але хоче набути страхового стажу.

Так, якщо особа бере добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування протягом строку, визначеного у договорі про добровільну участь, але не менше одного року – це страхування на поточний період. У цьому випадку розмір єдиного внеску складає 22 % від мінімальної заробітної плати на дату укладання договору. Враховуючи, що розмір мінімальної заробітної плати відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» становить 6000,0 грн., мінімальний страховий внесок складатиме 1320,0 грн. (6000,0 грн. х 22 % = 1320 грн.).

Якщо особа виявила бажання  одноразової сплати єдиного внеску за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню (починаючи з 1 січня 2004 року) – при цьому сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок (22 %) на дату укладення договору, помножений на коефіцієнт 2. Тобто, мінімальний страховий внесок за кожен місяць для одноразової сплати за попередні періоди складає 2640 грн. (1320,0 грн. х 2 = 2640 грн.). Громадянин (за наявності трудової книжки) може звернутися до управління Пенсійного фонду за місцем проживання, для визначення періоду, у якому не підлягав загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню. Таким чином, органи Пенсійного фонду визначають період, який не врахований для обчислення пенсії.

В обох випадках, особа, яка бажає укласти договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування має звернутися до органів Державної податкової служби за місцем проживання.


Фото без опису