БОТУЛІЗМ! ЯК УБЕРЕГТИСЯ?

  • 43

Фото без опису

 

Наразі у всіх на слуху короновірусна інфекція COVID-19. В той же час, не можна забувати про інші не менш небезпечні інфекції, які можуть спричинити тяжкі наслідки для людини. Серед них – ботулізм.

З початку року в Україні вже зареєстровано декілька випадків захворювання на ботулізм, які виникли внаслідок споживання риби плотви сушеної непатраної, виготовленої постраждалими самостійно саме в домашніх умовах із сирої риби.

Добропільське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Дондецькій області вкотре нагадує про небезпечність такого харчового отруєння та наслідки для організму.

Ботулізм – це захворювання, що виникає в результаті отруєння токсинами бактерій ботулізму і характеризується важким перебігом з ураженням центральної і вегетативної нервової системи. Збудник Clostridium botulіnum постійно існує в ґрунті, він утворює спори, надзвичайно стійкі до впливу хімічних і фізичних факторів (витримують кип’ятіння протягом 5 годин, гинуть при температурі 1200С через 30 хвилин). Бактерії містять одну з найсильніших у природі отрут – ботулотоксин. Зараження людини ботулізмом відбувається під час вживання продуктів тваринного і рослинного походження, забруднених клостридіями.

Слід пам’ятати, що при появі ознак отруєння необхідно негайно звернутись до лікаря. Чим раніше розпочато лікування тим більше шансів на життя. Але краще завжди дотримуватись профілактичних заходів щодо виникнення ботулізму. Насамперед – це суворе дотримання основних санітарно-гігієнічних правил при обробці, зберіганні та приготуванні продуктів харчування і сировини.

У зоні ризику такі харчові продукти: в’ялена, копчена та солона риба, м’ясні та рибні консерви, консервовані продукти домашнього приготування, домашня ковбаса.

В створених умовах, де відсутній кисень, наприклад в герметично закритих консервованих овочах, фруктах і грибах, які були погано промиті і оброблені термічно або непатраній рибі - мікроби ботулізму проростають і виробляють токсин. Саме такі умови створюються при домашньому консервуванні м’яса, риби, птиці, грибів та приготуванні соленої, копченої риби, м’яса, птиці.

 Слід памятати, що токсин ботулізму не утворюється у кислому середовищі, тобто вживання при консервуванні оцту не дає можливості утворенню токсину ботулізму.

Профілактика ботулізму не складна. Необхідно ретельно очищати і промивати продукти проточною водою, швидко і ретельно видаляти кишки при післязабійному розчленуванні туші, чистити рибу негайно після вилову, для консервування використовувати лише свіжі, доброякісні продукти. Також, необхідно суворо дотримуватись рекомендованих правил обробки банок та теплової обробки продуктів. Домашні консерви потрібно зберігати в холодильнику, в прохолодному місці і бажано короткий термін. “Здуті” консерви ні в якому разі не вживати. Слід пам’ятати, що мікроорганізм та його токсин не змінюють смаку, запаху, зовнішнього вигляду продуктів.

Будьте обережні! Бережіть своє здоров’я!