ЧИ НЕБЕЗПЕЧНІ СВІЧКИ?
Під час вимкнень світла українці почали масово використовувати свічки. Сьогодні є великий вибір цих продуктів: воскові, парафінові, соєві, гелеві, стеаринові, ароматизовані тощо. І якщо одні цілком безпечні для здоров’я, то інші – бомби уповільненої дії для нашого організму.
Під час горіння деякі свічки можуть чадіти. Найчастіше це дешева і, як наслідок, неякісна продукція. Коли свічка чадить, у повітря виділяється чадний газ. У невеликій кількості він не завдасть серйозної шкоди здоров'ю людини, однак якщо неякісні свічки використовуються регулярно, то проблеми з самопочуттям недовго чекати.
Через велику кількість палаючих свічок у кімнаті стає задушливо. Від цього може розболітися голова. Обов'язково провітрювати приміщення після спалювання свічок. Часте використання свічок може спричинити:
- головний біль;
- безсоння, інші порушення сну;
- відчуття нудоти та нестачі кисню;
- бронхіальну астму;
- алергічні реакції;
- патології крові;
- проблеми з травленням;
- м'язові болі та судоми;
- проблеми із зором;
- перепади тиску.
Парафінові свічки.
Парафін з'явився в 1850 році, і сьогодні більшість свічок виготовляється саме з нього. Адже цей варіант найдоступніший. Парафін отримують з нафти й сланцю. Технічний парафін низького ступеня очищення під час горіння виділяє толуол і бензол, які є канцерогенами і шкодять центральній нервовій системі, спричиняють запаморочення, нерегулярне серцебиття, судоми, можуть стати причиною ендокринних порушень, зниження працездатності, погіршення короткотривалої пам’яті, уваги та концентрації.
Зверніть увагу! Якщо парафінова свічка горітиме в добре провітрюваній кімнаті до 30 хвилин, це не нашкодить здоров’ю.
Чи варто купувати гелеві свічки?
Гелеві свічки менш шкідливі, ніж парафінові, тож їх можна використовувати трохи довше (приблизно годину) у добре провітреній кімнаті. Проте іноді вони містять декоративний наповнювач з пластмаси. Пластик під час горіння виділяє токсичні речовини.
Чи безпечно використовувати стеаринові свічки?
Це свічки із рослинного воску (наприклад, із пальмової, соєвої чи кокосової олії), вони не містять продуктів нафтоперероблення, будь-яких пігментів чи хімічних домішок. Вони матові, а після згоряння на них утворюється прозорий шар з малюнком «сніжинки». Такі вироби мають сильний запах, тож їх ліпше використовувати у великих приміщеннях. Для здоров’я вони цілком безпечні, якщо не забувати періодично провітрювати кімнату. Їх потрібно гасити за 2-4 години безперервного горіння. Перед повторним використанням підріжте ґніт до 4-5 мм. Припиніть використання, коли залишиться 6 мм стеарину.
Чи корисні ароматичні свічки?
У цих виробах найчастіше використовуються штучні ароматизатори, у складі яких може бути токсичний свинець. Якщо він накопичиться в організмі, це може призвести до отруєння. Для створення фруктових ароматів виробники додають у свічки хімічні речовини, а для квіткових (наприклад, лавандові) беруть натуральні ефірні олії. Тож читайте склад свічки. Там зазвичай вказується ароматизатор. Радимо робити вибір на користь квіткових ароматів.
Чи корисні свічки із бджолиного воску?
З-поміж усіх різновидів вони вважаються найбезпечнішими: екологічні, без різкого запаху (легкий медовий), не залишають кіптяви. Головна перевага – віск містить негативні іони, які знезаражують і очищають повітря в приміщенні. Проте такий вид свічок коштуватиме дорожче, ніж будь-які інші.
Як не влаштувати пожежу?
- не ставте запалену свічку біля одягу, штор, книжок чи інших легкозаймистих речей;
- не залишайте запалену свічку без нагляду;
- не ставте свічку там, де можливі протяги чи повітряні потоки;
- не ставте 2 або більше свічок на відстані менше за 10 см одна від одної;
- не ставте свічку в доступному для дітей та домашніх улюбленців місці;
- обрізайте ґніт до довжини 0,5 см перед запалюванням свічки: довгі ґноти можуть бути причиною нерівномірного горіння чи мимовільного спалахування;
- ставте свічку на стійку поверхню, свічник або будь-яку іншу підставку для свічки;
- гасіть свічку перед тим, як вийти з кімнати чи перед сном, або коли вона вже майже догоріла.